2012 Cattle Results

2012 Cattle Results

SUPREME BEEF CHAMPION AND LOCAL CHAMPION

The Supreme Champion, sponsored by The Nare Hotel, Veryan, was won by Ross Withers of Probus with his Limousin Heifer “Firecracker” weighing 674 kgs and purchased at the show auction by Peter Morris Butchers, St Columb for £4.10p/kg.   The Heifer was shown in the ring by Clare Grigg sister to Ross Withers

This Heifer was also Local Champion sponsored by Foot Anstey Solicitors

The photograph shows (from left to right) Mr Joel Woolf of Foot Anstey, Mr Simon Swire of The Nare Hotel, Mr Richard Dorrell (Judge) Clare Grigg and Ross Withers

RESERVE CHAMPION

The Reserve Champion sponsored by Barclays Bank plc was won by David and Gail Ellis, Lelant, St Ives with their British Blue cross Limousin Steer weighing 680 kgs and purchased by Chris Dale, Butcher, Helston for £4.00/ kg.

 Photograph shows Gail Ellis with the buyer Chris Dale

RESERVE LOCAL CHAMPION

The Reserve Local Champion sponsored by Robert Trevarthen, Wholesale Meats, Penryn was won by Roger Rundle of Kestle Mill, Newquay with his South Devon Heifer “Kestle Dorothy”  – The photograph shows Roger Rundle with Mr Paul Gluyas Show President

SPECIAL PRIZES

The following trophies were won by Ross Withers of Probus

The President’s Prize for winner of Champion

Bert Lutey Perpetual @Challenge Cup for Supreme Champion

West Briton Perpetual Challenge Cup for the best beast in the Show

Truro Primestock Society Challenge Cup for best beast in local classes

Tom Mutton & Son Perpetual Challenge Cup for best Butchers Beast

Cornwall Meat Traders Perpetual Challenge Cup for best Butchers Beast owned and exhibited by Cornish Farmer

Seth Davey Perpetual Challenge Cup for the best Continental Breed

Crossfields Challenge Cup for gaining most points in Cattle Section

 

The following trophies were won by David and Gail Ellis

S O Taylor Perpetual Challenge Cup for the Reserve Champion

H S Thomas Perpetual Challenge Cup for best opposite sex to Champion

W H Elliott Centenary Perpetual Challenge Cup for best animal home bred and fed by exhibitor 

Bollowal Perpetual Challenge Cup for highest placed animal from former district of Penwith

 

Other Special Prizes

The J H Lutey Perpetual Challenge Cup for the exhibitor gaining most points in classes 1 – 6 won by Nigel & Liz Bunkum

The H Tulley Challenge Cup for the best South Devon won by Roger Rundle

Truro South Devon Cattle Breeders Club prize won by Roger Rundle

W B V Tresidder Challenge Cup for best pair of Cattle won by Stuart and Teresa Ward 

Challenge Cup for the best YFC exibit won by Teresa Ward

The Carrick Perpetual Challenge Cup for the best prepared, presentedellum and handled animal won by Oliver Penellum

 

CLASS RESULTS

Class 1          South Devon Steer sponsored by Mitchell and Webber and Brewin Dolphin

                                                          Joint Sponsors Mitchell & Webber 

 

                                                           Joint Sponsors Brewin Dolphin

1          S J & S M Ward, Grampound Road

2         S J & S M Ward

3         Nigel Penellum & Sons, Illogan

 

Class 2          South Devon Heifer – pure bred sponsored by Hamblys

 1         R K Rundle, Kestle Mill

2         N & E Bunkum, Liskeard 

3         S J & S M Ward, Grampound Road

 

Class 3          No Entries

Class 4          Cross bred Steer or Heifer sired British Native Breed

                           Sponsored by Three Counties Feeds     and     Double J Transport

 Class 5          Pure or cross bred Steer sired by non British Native Breed

                            Sponsored by Dales Motors, Scorrier and Summercourt   and    Hewaswater Scaffolding St Austell

                                                           Joint sponsor Hewaswater Scaffolding

                                                           Joint Sponsors Dales Motors

1          E A & D A Ellis, Lelant, St Ives

2          N & E Bunkum, Liskeard

3          E A & D A Ellis

 

Class 6          Pure or cross bred Heifer excluding South Devon

                           Sponsored by Mole Valley Farmers    and    Lodge & Thomas

 1          N & E Bunkum, Liskeard

2          E A & D A Ellis, Lelant

3         E A & D A Ellis 

 

Class 7          Best Steer or Heifer eligible only to exhibitors who have never won first prize at Truro Show

                         Sponsored by Lloyds TSB     and     Aqua Source (SW) Ltd

                                                          Joint Sponsor Lloyds TSB

                                                           Joint Sponsors Aqua Source (SW) Ltd

1          Teresa Ward, Grampound Road

2          Nigel Penellum & Sons, Illogan         

3          Nigel Penellumn & Sons

 

Class 8          Best Pair of Cattle on breed or cross sponsored by Tregothnan Estate

 

1          S J & S M Ward, Grampound Road

2         R Withers, Probus

3         M A & C Sandbach, Wadebridge 

 

Class 9          Best Steer or Heifer Exhibitor bred sponsored by Cornwall Farmers

1          R K Rundle, Kestle Mill

2         R Withers, Probus

3         S J & S M Ward, Grampound Road

 

Class 10          Best Steer or Heifer non exhibitor bred sponsored by Francis Clark Accountants

 1          R Withers, Probus

2          R Withers

3          Teresa Ward, Grampound Road

 

End of Cattle Results